Atleti MS kraje uspěli na Olympiádě dětí a mládeže Liberecký kraj 2019 více

Atleti MS kraje uspěli na Olympiádě dětí a mládeže

Úspěšná výprava mladých atletů a atletek na Olympiádě dětí a mládeže

V pořadí devátá Letní olympiáda dětí a mládeže (LODM) už je minulostí. V rámci této obrovské sportovní akce, konající se co dva roky, se tentokrát v Libereckém kraji v posledním červnovém týdnu sešlo přes 3000 nejtalentovanějších sportovců z celé republiky, jejich trenérský doprovod ale i celebrity z oblasti sportu či kultury, které poskytly patronaci těmto hrám.

Atletická výprava Moravskoslezského kraje čítala dle regulí přesně třicet dva atletů a atletek (osm v každé žákovské kategorii) a čtyři trenéry. Celý tým od začátku táhnul za jeden provaz, vytvořil skvělý přátelský a podporující kolektiv a nenechal se rozhodit ani tropickými vedry ani menšími organizačními faily ze strany libereckého pořadatele (ubytování, stravování).

V Jablonci nad Nisou, kde se odehrávala veškerá atletická klání, byla organizace naopak bezchybná, což se projevilo i na výkonech snad ve všech disciplínách. Medaile visely téměř pokaždé vysoko nad dosavadními nejlepšími tabulkovými výkony, k úspěchu vedly obvykle jen výrazné posuny osobních maxim. A naší krajské výpravě se v tomto ohledu dařilo velmi.

Atleti MS kraje vybojovali celkem 14 medailí (2 zlaté, 7 stříbrných, 5 bronzových), což je nejvyšší medailový zisk ze všech atletických výprav. V celkovém bodování, které se započítává do kompletního pořadí krajů, jsme dosáhli 3. příčky, přičemž chlapci v tomto bodování dokonce zvítězili.

Nejúspěšnějším atletem výpravy se stal suverénně porubský Matyáš Zach, který zvítězil na šedesátce překážek, skvělým finišem dotáhl smíšenou štafetu mladšího žactva ke stříbru a svůj skvělý zisk doplnil smolnou 4. příčkou z hladké šedesátky. Na druhém místě v rámci výpravy se umístila nejúspěšnější z našich dívek – frýdecká Anička Cagašová. K výraznému podílu na vítězné smíšené štafetě staršího žactva přidala stříbro z třístovky a bodovala i v semifinále na 60 metrů. Výše zmíněná štafeta ve složení Cagašová – Long – Toová – Halátek se postarala o jeden z nejhodnotnějších atletických výkonů těchto her, neboť její vítězný čas 27,66 by se protlačil mezi TOP20 historických výkonů čistě chlapeckých štafet! Finišman této štafety Pavel Halátek je i přes velký úspěch zároveň největším smolařem výpravy, když jej od jasného vítězství a zřejmě i nového českého rekordu v dálce dělil cca milimetrový přešlap, který zhatil radost z pokusu kolem 730 cm.

Suma sumárum byli naši atleti velmi úspěšní, za což zaslouží obrovskou pochvalu a dík, stejně tak je potřeba poděkovat i jejich osobním trenérům a mateřským oddílům.